Dzień dobry! Zapraszam was serdecznie na moje wyszukiwanki rękodzielnicze! Przydatne i inspirujące ciekawostki oraz inspiracje z zakresu rękodzieła w Polsce oraz na świecie. Znajdziecie tu listę linków do interesującyh książek, magazynów, wydarzeń, tutoriali, ciekawych włóczek, materiałów, akcesoriów związanych z handmade oraz DIY. Poznacie twórców, nowe techniki oraz trendy z zakresu handikraftu.


Szczęśliwe polskie Alpaki oraz ich wełna i gdzie ją kupić?


W ciągu ostatnich lat przybyło w Polsce miejsc, gdzie hoduje się piękne Alpaki. Alpaki można wyprowadzać na spacer, przytulić i oczywiście zrobić sobie z nimi zdjęcie (udowodnione działania terapeutyczne i anty depresyjne ;D). Ale, ale co z wełną? Alpaki również trzeba strzyc. A kto nie wie, to alpaki posiadają naprawdę wyśmienite runo. Bardzo delikatne, jedwabiste i antyalergiczne. Jak możemy przeczytać na wikipedii to Alpaka jest prawie wikunią (Vicugna pacos!!!) :D (wikunia posiada bardzo, bardzo, bardzo ... bardzo ciepłe i jednocześnie bardzo, bardzo, bardzo delikatne runo).

Czyli cytując - " Alpaka – południowoamerykański, trawożerny ssak parzystokopytny z rodziny wielbłądowatych. Zwierzę udomowione, hodowane dla wełny i mięsa, przypomina nieco lamę, ale jest od niej mniejsza i z budowy ciała bardziej podobna do owcy. Według źródeł archeologicznych lamy i alpaki zostały udomowione ok. 4000–5000 lat p.n.e. w rejonie peruwiańsko-boliwijskiego Altiplano. Alpaka hodowana jest w Andach na obszarze od południowego Peru, Chile po północną Boliwię. Dzięki lepszej od owczej wełnie i dobremu mięsu są hodowane także w innych regionach świata, także w Polsce. Nie niszczą pastwisk za sprawą miękkich poduszek kopyt, a dzięki dwudzielnej wardze, jedząc rośliny, nie wyrywają ich korzeni z ziemi. Przystosowane są do klimatu wysokogórskiego, a do wyżywienia wystarczą im słabe gleby piątej i szóstej klasy o niewielkim areale – na jednym hektarze jest w stanie utrzymać się około 20 sztuk alpak. Wytrzymują trudne zimy dzięki wełnie odpornej na mroźny klimat, która dłużej zatrzymuje ciepło. Ponadto nawóz alpak z dobrym skutkiem można wykorzystać w ogrodnictwie."


Podsumowując alpaki to naprawdę cudne istoty, dające genialne runo. Warto więc pójść tropem miejsc, w których traktuje się je z sercem a przy okazji można sobie z ich wełny udziergać ciepłe wdzianko, uszydełkować przyjaciela lub po prostu przykryć się ekologicznie w zimne chłodne noce.


Alpakarium

Alpakarium odkryłam wiele lat temu. Trzymając w rękach ich włóczkę jestem dumna i szczęśliwa. To wyjątkowa włóczka a Alpaki, która jest kochana i czuje się szczęśliwa w swoim stadzie. Kupując włóczkę możecie również podpytać o imię alpaki z której została uprzędzona (Ambrozja?Pestka? Ginger?). Hodowcy łącza pasję do zwierząt z pasją do tworzenia pięknch wyrobów. Gospodarstwo oferuje noclegi, spotkania z alpakami, włóczki oraz wyroby takie jak czapki, kominy, chusty, rękawiczki, tkane chodniki oraz kołdry.

Właściciele opisują swoją pracę z pasją i zaangażowaniem. Cytując: "Jak powstają nasze wyroby? To długi proces w duchu dawnego rzemiosła. Codzienna opieka nad stadem, strzyżenie, wybór i szykowanie welonów, przędzenie nici, wymyślanie wzorów i praca na drutach. A na koniec ten moment, gdy z uśmiechem układamy gotowe cudeńka na naszej sklepikowej półce. Trzymając w rękach wybraną czapkę czy szalik wiemy, że to wyrób z runa Ambrozji, Pestki, Ginger... rozpoznajemy je wszystkie w dotyku. No chyba, że idziemy w melanż albo paseczki i wychodzi praca zbiorowa.

Po kilku latach prowadzenia przemyślanej hodowli doszliśmy wreszcie do momentu, gdy włókno naszych alpak jest prawdziwie jedwabiste, satynowe w dotyku. Na to nakłada się jeszcze ścisła selekcja welonów po strzyżeniu. W efekcie, poza typową włóczką standard, wytwarzamy z roku na rok coraz większą ilość delikatnej włóczki o pięknym naturalnym połysku, mięciutkiej i bardzo przyjemnej dla skóry.

Wszystkie oferowane przez nas wyroby są wykonane ręcznie, z runa naszych zwierząt. Bez domieszek. Bez farbowania. 100% alpaca.

Oferujemy sprzedaż wysyłkową, napisz do nas na info@alpakarium.net. A jeśli nadarzy się okazja i będziesz w okolicy zapraszamy w odwiedziny do sklepiku na farmie. Nasz asortyment czasem się zmienia i na miejscu znajdziesz więcej wyrobów, których nie ma na tej stronie. Poza tym, jak to z wełną, najlepiej wszystko przymierzyć, poczuć jakie jest w dotyku. No i koniecznie poznać się z naszymi alpakami! :)

Włóczka - Cena za 100 g: 60 zł - włóczka standard 80 zł - włóczka wykonana z najlepszych welonów
​Napisz do nas i prześlemy informacje o aktualnie dostępnych kolorach. Sprzedaż wysyłkowa od 250 g."


TU KUPISZ WEŁNĘ ALPAKI I WYROBY
INSTAGRAM ALPAKARIUM
KANAŁ YOU TUBE ALPAKARIUM
FACEBOOK

Coniraya Alpaki

Jak pisze na stronie właścicielka hodowli - Joanna Najbar - W Gospodarstwie Coniraya prowadzimy hodowlę alpak rasy Huacaya od 2013 roku. Od samego początku postawiliśmy na jakość alpak, stąd też już pierwsza grupa zwierząt jaka do nas przyjechała była jakości premium. Te wyjątkowe zwierzęta sprowadziliśmy do nas z różnych zakątków świata – w naszym stadzie spotkacie Państwo alpaki z Chile, ze Szwajcarii, z Niemiec czy też z USA. Cały czas doskonalimy hodowlę alpak korzystając z mojej wiedzy uzupełnianej na kursach i stażach odbytych w Austrii, Niemczech, Norwegii, Wielkiej Brytanii, Chile, Peru i w USA. Wiedza, liczne wyjazdy oraz współpraca z hodowlami z całego świata pozwala nam prowadzić hodowlę na dobrym europejskim poziomie. Moją wielką pasją jest weterynaria i włókno alpak, nieustannie więc pogłębiam swoją wiedzę. Poznawanie alpak przecież nie kończy się nigdy.

Przędza z naszych alpak, cieniutka, piękna, 100% baby alpaca. Jeden motek to 100 gram i 270 metrów lub 400 metrów przędzy. Dostępne kolory to kilka odcieni beżu, brąz, szary i oczywiście biel.
Wełnę można kupić u nas na miejscu lub możemy ją do Państwa wysłać przesyłką kurierską za pobraniem bądź po przedpłacie.


GALERIA IMION I PORTRETÓW ALPAK
TU KUPISZ WEŁNĘ ALPAK
TU KUPISZ KOŁDRY Z ALPAK
FACEBOOK
INSTAGRAM

Inne polskie hodowle ...

Na chwilę obecną trudno jest wymienić wszystkie wartościowe miejsca z Alpakami w Polsce. Jednak w tym wątku postaram się dokładać kolejne linki, tak aby stworzyć kompletną listę.


WEŁNA Z ALPAKI CZARNORZEKA
WYROBY Z ALPAKI ALPAKINO
KOŁDRY Z ALPAKI ALPACALMA

TOFT - czyli amigurumi & alpakas


Wyobraźcie sobie taką sytuację. Hodujecie alpaki, dbacie o nie, strzyżecie i chcecie sprzedać ich wełnę. Ceny runa niestety spadają i przestaje się to w ogóle opłacać. Nie wykarmisz rodziny a pod sercem rośnie kolejne pokolenie. W oczekiwaniu na poród Edwarda pewnego wieczoru Kerry postanawia narysować słonika i go wyszydełkować z wełny alpaczej z ich gospodarstwa. I tak powstała cała kolekcja zwierzątek, wyszydełkowana z wełny alpaki, w naturalnych jej odcieniach i włożona wraz z instrukcjami w kolekcję książek dla jej syna Edwarda ("Edward's Menagerie"). Jej pomysł spotkał się z tak ogromnym zainteresowaniem, że Kerry stworzyła jeszcze kolejne i kolejne książki, tworząc markę TOFT. Po więcej informacji zapraszam was na wywiad po angielsku na kanał FRuiity Knitting, gdzie Kerry opowiada całą tą niezwykłą historię, z której możemy wiele się nauczyć o wytrwałości. Jej hodowla alpak to rodzinny biznes, który prowadzi od lat Kerry Lord tworząc kolejne piękne wzory amigurumi. Na stronie kupicie wzory, książki oraz zestawy. Dodatkowo warto zajrzeć na kanał na You Tube TOFT, gdzie znajdziecie sporo tutoriali o raz technik szydełkowych Amigurumi.
TOFT UK WEŁNA Z ALPAKI, KSIĄŻKI, ZESTAWY
INSTAGRAM TOFT
YOU TUBE TOFT

Jeżeli tworzysz coś interesującego, czytasz książkę o której warto napisać lub znalazłaś coś ciekawego w sieci w temacie kraftów zostaw koniecznie komentarz!