Dzień dobry! Zapraszam was serdecznie na moje wyszukiwanki rękodzielnicze! Przydatne i inspirujące ciekawostki oraz inspiracje z zakresu rękodzieła w Polsce oraz na świecie. Znajdziecie tu listę linków do interesującyh książek, magazynów, wydarzeń, tutoriali, ciekawych włóczek, materiałów, akcesoriów związanych z handmade oraz DIY. Poznacie twórców, nowe techniki oraz trendy z zakresu handikraftu.


Nasza polska wełna, czyli Owca Barwna Górska (Polish Mountain Sheep)


Zanim sięgniemy po runo lub włóczkę z naszych pięknych gór - warto wiedzieć o jakich owieczkach mówimy. Zwykle kojarzymy owce z terenów polskich gór, ale mało kto potrafi je nazwać. Niewiele jest miejsc, gdzie spotkamy wypasane "szczęśliwe owce" a nasze polskie góry, czyli tereny Beskidzkie, Podhala czy Karpat to właśnie takie miejsca.

Nasze owce charakteryzują się nieco gryzącym runem, więc skarpetki czy swetry delikatnie mówiąc nieco podgryzają. Jednak warto zwrócić uwagę na pozytywne aspekty prozdrowotne takiej wełny (piszą o nich oraz opowiadają w Koniakowie w poniżej oraz Ewa z TatraWool). Jest to również wełna z lanoliną (lanolina jest usuwana przy przędzeniu większości komercyjnych włóczek). Lanolina chroni włókna przed zabrudzeniami. A co za tym idzie pranie jej można sobie darować (bo nie ma takiej potrzeby i szkoda wypłukać cenną lanolinę). Wskazane jest wietrzenie i tyle! Najbardziej eko ubranie wszechczasów!

Poza tym wełny z Owcy Górskiej nie musimy tylko nosić, można ją również użyć do tworzenia dywanów, filcować, parzyć, użyć jako grzejącego wypełniacza do poduszek czy kołder. Można użyć jej do tkania pięknych poszewek, wyszydełkować ekologiczne drapiące myjki do ciała itp.

A co warto wiedzieć o samych owcach? "Barwna owca górska jest rodzimą odmianą starej prymitywnej i licznej grupy rasowej “cakiel” występującej od wieków na terenie Karpat Południowych i części Bałkanów. Na obszar polskich Karpat przywędrowała ona wraz z białą odmianą w czasie przemieszczania się wołosko-ruskich plemion pasterskich wzdłuż łańcucha Karpat. Wędrówki te trwały od XIV wieku i zakończyły się na Bramie Morawskiej w wieku XVI. Po ostatniej wojnie światowej wraz z podjęciem prac nad doskonaleniem białej odmiany cakla przyjęto w Polsce dla całej tej grupy nazwę polska owca górska (vel owca górska)." (źródło http://www.bioroznorodnosc.izoo.krakow.pl/node/20)

Przemierzając górskie szlaki osobiście natknęłam się na stadko do fotografowania w Dolinie Chochołowskiej :). Ale podejrzewam, że spotkacie je w całym polskim łańcuchu górskim. Wyroby z naszych owiec na pewno znajdziecie na Krupówkach z Zakopanem! A poniżej znajdziecie kilka ciekawych linków, które z pewnością warto odwiedzić.


Nasza polska wełna ze szczęśliwych owiec - gdzie ją można kupić?

Nie łatwo trafić dzisiaj na polską "prawdziwą wełnę". Prawdziwą, czyli taką z wypasanych w Polsce owiec. Na szczęście są jeszcze takie miejsca, które trwają. Jednym z nich jest "Koniaków" niedaleko Wisły w przygranicznym pasie gór beskidzkich. Są to owce rasy "Owca barwna górska". Tradycja wypasu, strzyży runa owczego, przędzenia oraz tworzenia skarpet, swetrów itp. jest niezmienna od lat co czyni Koniaków fantastycznym ośrodkiem "tradycji" polskiej. Jak opisują na stronie: "Przędza z 100% wełny owczej górskiej jest dostępna w sprzedaży w motkach. Nasza wełna jest skręcana podwójnie (100 gram wełny = ok. 200 mb), nie jest farbowana – jest dostępna w czterech naturalnych kolorach: – biały – odcień lekko kremowy, szary jasny tzw. gołąbek, szary ciemny – popiel, czarny . Cena 100 zł/kg. Motki – waga ok. 150-250 gram. Kupując taką wełnę można być spokojnym o owce i ich szczęśliwy żywot :). Wełnę kupimy stacjonarnie oraz z wysyłką Kurierem (juppi!). Dodatkowo w Koniakowie organizowane są warsztaty obróbki wełny oraz całorocznie w zagrodzie zobaczycie owieczki z bliska.


TUTAJ KUPISZ WEŁNĘ
TUTAJ POCZYTAJ O ZALETACH WEŁNY z KONIAKOWA
Artykuł o Centrum w Koniakowie ZE ZdjęCIAMI
FACEBOOK

Wełna owcza z Podhala czyli TATRAWOOL

Jak pisze na stronie Ewa Marciszewska - właścicielka marki uzależniona od wełny - Tatrawool to 100% owcza wełna naturalna pochodząca z Podhala. Ma ona cudowne zdrowotne właściwości, o których często zapominamy, bojąc się “pogryzienia”. Tymczasem nasza polska wełna, jeżeli ją pokochasz taką jaka jest, może zostać Twoim osobistym: terapeutą, masażystą, rehabilitantem, kaloryferem i dekoratorem wnętrz. A jeśli zrobisz z niej coś sama… To doznasz dodatkowo cudownych właściwości dziergania. Na stronie znajdziecie wełnę w naturalnych kolorach (biały- kremowy, jasno -szary, ciemno-szary oraz czarny ). Dostępne są zarówno pojedyncze nitki jak i podwójne. Dostępne są również ręcznie barwione motki, które urzekają przejściami kolorystycznymi.


TU KUPISZ WEŁNĘ
FACEBOOK
INSTAGRAM - #woolniej #tatrawool

O naszej polskiej wełnie

Bardzo interesujący film o wspominkach wełnianych oraz mały pokaz przygotowania wełny oraz przędzenia z objaśnieniami. "Przędzenie wełny było kiedyś umiejętnością powszechną i oczywistą. Z czasem zostało zapomniane, wyparte przez maszyny. Spotkaliśmy się z Panią Jadwigą Kliś, córką najstarszego Bacy w Cięcinie Władysława Juraszka, by rozmawiać o wełnie, pasterstwie i starych dziejach." - cytat oraz realizacja filmu WG MEDIA.


WG MEDIA funpaejdż

Podlaski Instytut Kultury czyli o tkaninie dwuosnowowej - Zeszyty tkackie oraz filmy


Tkactwo dwuosnowowe jest dla mnie ogromnym źródłem inspiracji przede wszystkim ze względu na swoje wzornictwo i urzekającą kolorystyką. Tym bardziej fascynującym odkryciem dla mnie są materiały video oraz zeszyty tkackie. Dodam tylko, że ta przepiękna technika tkacka jest unikalna na skalę świata i wzbudza ogromne zainteresowanie u Japończyków!


ZESZYTY TKACKIE PDF
PODLASKI INSTYTUT KULTURY - YOU TUBE
FACEBOOK

Jeżeli tworzysz coś interesującego, czytasz książkę o której warto napisać lub znalazłaś coś ciekawego w sieci w temacie kraftów zostaw koniecznie komentarz!