Szkocki tweed z runa owiec Blackface czy też słynne włóczki z owiec szetlandzkich. Szkoci dbają o swoje owczarskie dziedzictwo i  dodatkowo potrafią doskonale je wypromować, tworząc świetnej jakości produkty. Wszystko to sprawia, że Szkocja jest prawdziwym rajem dla miłośników rękodzieła oraz wełnianych wyrobów. Oto kilka najsłynniejszych ras owiec, które warto lepiej poznać i zaprosić do swoich szyciowych oraz dzierganych projektów :)


  

Szkocka owca Blackface i jej Tweed

Jeśli jesteś miłośniczką ciepłych tweedowych, wełnianych tkanin doskonałych na płaszcze, kurtki czy też torebki  - rasa Blackface z pewnością powinna Ci się spodobać. Wytwarzane tkaniny są wyłącznie z runa owiec Blackface, hodowanych na dalekich Hebrydach (wyspach Szkockich). Cały proces od strzyżenia po barwienie i tkanie odbywa się właśnie tam i od wielu lat pracuje na znaną na całym świecie markę Harris Tweed (nazwa marki pochodzi od nazwy wyspy). Z Harris Tweedu korzystają największe domy mody, jak również maleńkie manufaktury. Jak na wyrób szkocki przystało, do wyboru jest mnóstwo wzorów w kratę. Ciekawostką jest fakt, że przędzę barwi się wyłącznie naturalnymi barwnikami, na przykład porostami. Tkaninę można zamówić bezpośrednio w sklepie internetowym  Harris Tweed.   

 

Owca szetlandzka w 220 kolorach

Jeżeli lubisz intensywnie kolorowe włóczki z pewnością polubisz małe, słodkie owce szetlandzkie. To właśnie z ich runa powstają cudne, mieniące się barwami nitki do dziergania. Owce hodowane są na dalekich Szetlandach (wyspach Szkockich). Włóczki z owiec szetlandzkich są idealne na swetry, czapki czy rękawiczki. Paleta barw jest ogromna, bo aż w 220 kolorach (!). Natomiast sama nitka mieni się mnóstwem odcieni. Co roku we wrześniu odbywa się na wyspie wielkie wydarzenie dla miłośników wełny - Tydzień Wełny na Szetlandach (Shetland Wool Week). Wydarzenie wypełnione jest warsztatami, a co najważniejsze w pięknych sceneriach wysp można poznać bliżej owieczki oraz ich runo. Włóczki inspirują wielu projektantów dziewiarskich a na ich temat powstało kilka pięknych książek. Jedną z ciekawszych są wzory Marie Wallin, projektantki wzorów z wysp owczych wykonane wyłącznie włóczkami szetlandzkimi od Jamieson's Shetland Spindrift.

 

Jeśli lubisz rustykalny, nieco surowy charakter dzianin, włóczka z owcy Jacoba doskonale sprawdzi się w Twoich projektach. Nitka posiada zróżnicowaną strukturę. Zabarwiona daje efekt tweedu. Nazwa owcy związana jest z biblijnym Jakubem, natomiast pochodzenie jej nie jest do końca znane. Przybyła do Szkocji jako nietypowa rasa, którą można było oglądać jedynie w zoo. Jej cechą charakterystyczną są rogi, których owca może mieć nawet sześć! Obecnie rasa ta jest hodowana w Szkocji, Stanach Zjednoczonych oraz od niedawna w Izraelu. Szkocki Jacob posiada runo o zróżnicowanej miękkości, co daje ciekawy rustykalny efekt na nitce włóczki. Włóczki tworzy szkocka marka DiGilpin.

Shetland Sheepfot.genevieveromierźródłolicencja Shetland Sheepsfot.Andrew_Writer, źródłolicencja 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------