Rok 2019 był dla mnie rokiem, w którym postanowiłam rozwinąć lepiej swoje umiejętności dziewiarskie. Pomogły mi w tym trzy wspaniałe książki, które szczerze mogę polecić każdej dziewiarce. Dodatkowo w zestawie pojawiły się również trzy książki z nieco innych dziedzin nadal jednak dotykające pięknie tematu wełny. O nich jednak opowiem w kolejnym poście.

 

Zanim jednak opowiem wam o każdej książce z osobna zacznę od tego, iż od dłuższego czasu poszukiwałam w internecie źródła z którego mogłabym na bieżąco śledzić świat dziewiarski w jego aktualnym stanie. Z którego mogłabym czerpać inspiracje oraz się rozwijać. Chciałam wiedzieć co w trawie piszczy, jakie są trendy, jacy projektanci są tymi "the best", jakie książki warto przeczytać itd. Odgrzebując stare linki do kanału You tube odnalazłam ponownie kanał, który jak się okazało rozwinął się tak mocno, że mógłby lecieć w niejednej telewizji. 

Fruity Knitting
Fruity Knitting

Fruity Knitting to kanał tworzony przez szalenie sympatyczne małżeństwo Australijczyków mieszkających w Niemczech. Kanał tworzony jest od 3 lat. Główną treścią kanału są półtoragodzinne video - podcasty, których główną tematyką jest dzierganie. Wywiady z najlepszymi projektantami, autorami topowych książek o dziewiarstwie, wywiady z hodowcami owiec oraz producentami wełny, ciekawe światowe wydarzenia dziewiarskie - wszystko to plus jeszcze wiele innych niespodziewanych atrakcji. Podcasty są oczywiście po angielsku i warto obejrzeć każdy bez wyjątku. Odcinków jest już pond 90! więc jest co oglądać na długie godziny, aby lepiej poznać ten niesamowity świat pełen ludzi z pasją do dziergania. W jednym z nich z odcinków jest wywiad z naszą polską autorką wzorów Justyną Lorkowską. Odcinki publikowane są sumiennie od 3 lat co dwa - trzy tygodnie. Na każdy czekam z niecierpliwością. Warto wspomnieć, iż można wspierać ich niesamowitą pracę na patronite

https://www.patreon.com/fruityknitting

To właśnie dzięki temu kanałowi dowiedziałam się czego chcę się nauczyći jakie książki przeczytać w tematyce dziewiarstwa. Z wypiekami na twarzy słuchałam opowieści projektantów na temat ich pracy oraz uświadomiłam sobie, w jakim kierunku pójdzie moja przygoda z dzierganiem. Ponieważ tak się złożyło, iż rok 2019 był dla mnie osobiście szalenie stresujący, z małym synkiem na ramieniu, gdzie zrobienie czegokolwiek kreatywnego było niemalże niemożliwe mogłam postawić na samorozwój swojego warsztatu poprzez dobrze dobrane książki oraz dzierganie małych próbek. Kątem oka oczywiście oglądając Fruity Knitting :).

Pokochałam dzierganie próbek, nauczyłam się sporo i teraz mogę śmiało polecić poniższe publikacje. Minus jest taki, iż treści są w języku angielskim. Język wzorów jest jednak uniwersalny i śmiało z pomocą google translate można sobie przełumaczyć co trzeba.  

 

Japanese Knitting Stitch BibleJapanese Knitting Stitch Bible

Jeżeli do tej pory miałam jakiekolwiek wątpliwości czy istnieje jeden uniwersalny język znaków dziewiarskich, to po zapoznaniu się z przewodnikiem symboli w tej książce teraz nie mam wątpliwości. Takiej wręcz "matematycznej" dokładności oraz prezycji w zapisie diagramów nigdzie wcześniej nie widziałam. Uświadomiło mi to, iż każdy wzór dziewiarski, da się prosto zapisać, tak aby każdy mógł go zrozumieć. Książka zawiera ogromną bibliotekę ozdobnych wzorów dla zaawansowanych łączących ażury i warkocze, wzory na kołnierzyki oraz ozdobne brzegi, które można użyć do zakończeń rękawów czy dołów swetrów. Wzory w moim odczuciu przypominają artystyczne reliefy, których użycie gwarantuje niesamowite efekty. Niektóre z nich wyglądają jednak na skomplikowane do odczytania i wykonania. Wymagają sporego skupienia i analizy, którego mi jeszcze na ten moment brakuje. W książce znajduje się również kilka prostych projektów, które pomagają rozpocząć przygodę z odczytywaniem diagramów. Książka jest pięknie ilustrowana i z pewnością pozostanie dla mnieogromnym źródłem inspiracji na długie lata.

 

Aran Knitting
Aran Knitting

Oglądając pierwszy podcast na kanale Fruity Knitting słuchałam opowieści Andrei o tym, iż jedną z jej ulubionychautorek wzorów jest Alice Starmore. Nigdy wcześniej o niej nie słyszałam, ani nie znałam jej projektów. W pewnym momencie pojawił się mąż Andrei - Andrew w przecudownym swetrze, w którym się po prostu zakochałam. Był to projekt "St.Brigid", zmodyfikowany do wersji męskiej.Postanowiłam, iż chcę nauczyć się tworzyć takie wzory. Książka okazała się strzałem w dziesiątkę. Pomijając nieco zniechęcający fakt, iż pierwsze wydanie tejże książki pojawiło się w 1997 roku a co za tym idzie formy swetrów w nim są nieco przestarzałe - wszystkie wzory są doskonałą bazą do budowania własnych projektów. Poza tym podstawowe wzory wraz z diagramami są bardzo czytelne i proste do samodzielnej nauki i odtworzenia. Z książki dowiadujemy się również jaka jest prawdziwa historia wzorów "Aran". Autorka obala mit i opisuje nam zaskakujące fakty oparte o zachowane swetry sprzed 100 lat. Bardzo interesującym dodatkiem jest rozdział na temat projektowania tradycyjnego swetra w stylu "Aran". Jest to doskonała książka do nauki wzorów warkoczowych i wcielenia ich do swoich projektów.

 

Knitted Cable Sourcebook
Knitted Cable Sourcebook

Po nauce podstaw z poprzedniej książki zapragnęłam kolejnych nieco bardziej skomplikowanych wzorów do nauki.  Sama książka - przepięknie wydana w nowoczesnym stylu zawiera pokaźną bibliotekę wzorów warkoczowych od tych najprostszych, aż po te bardziej skomplikowane. Przy tych bardziej skomplikowanych głowa zaczęła mi parować. Trzeba być mega skupionym, aby nie popełniać błędów, ponieważ spotykamy tutaj warkocze w warkoczach. Jednak wysiłek jest wart zachodu, ponieważ wzory tego typu wyglądają spektakularnie. Każdy wzór jest bardzo dobrze opisany oraz zilustrowany czytelnym diagramem i szczegółowym zdjęciem.Książka ta niewątpliwie będzie służyć mi jako niekończące się źródło inspiracji do tworzenia własnych wzorów. 

Podsumowując - wszystkie trzy książki w mojej ocenie są szalenie rozwijące i w temacie warkoczy nie kupowałabym już niczego innego. Osobiście patrzę głównie na technikę i sposoby wykonywania warkoczy. Mniej interesują mnie całościowo projekty swetrów poza dwoma z książki Alice Starmore. Moim celem jest tworzyć własne projekty i powyższe trzy książki doskonale do tego wystarczą. 

Knitted Cable Sourcebook

 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

A komu nie będzie chciało się czytać, zamierzam niebawem nagrać osobne video w tym temacie na mój kanał You Tube :).  Do zobaczenia!