Jak zrobić własną dzianinową włóczkę?

Moda na dzierganie włóczkami z materiału jest wszechobecna. Ale co jeśli akurat do naszego projektu brakuje włóczki o grubości innej niż ta ze sklepu, czy też o kolorze, którego nie możemy nigdzie znaleźć?

 

 

Gotowca kupić łatwo. Włóczek jest do wyboru sporo, jednak łączy je zazwyczaj zbliżona grubość nitki. W momencie kiedy potrzebuję jednak grubszą lub cieńszą włóczkę, w grę wchodzi własna praca. Sposobem na cieńszą włóczkę jest z kupnego motka uszczuplić nożyczkami jej grubość, na całej jej długości. Wystarczą nożyczki. Jednak, aby w zupełności być samowystarczalnym zachęcam do poniższego rozwiązania.

 

 

1. Dzianina t-shirt 100% bawełna, dresówka.pl.

2. Mata samogojąca do cięcia OLFA RM-IC-M, hobby-model.pl

3. Nóż Krążkowy OLFA RTY - 2/DX, hobby-model.pl

 

................................................................................. 

 

 

 

 

 

Najbardziej odpowiednim jest dzianina t-shirtowa. Sprzedawana jest zazwyczaj w tzw. rękawie, czyli na 1 metr materiału mamy podwójną warstwę dzianiny połączonej bezszwowo.Doskonale nadają się również stare T-shirty.

Taką dzianinę farbuję na odpowiedni kolor i prasuję. O przygotowaniu tkaniny do farbowania możecie przeczytać w innym wpisie. Natomiast o farbowaniu naturalnymi barwnikami możecie przeczytać w pierwszym wydaniu Magazynu Krafting :).

 

 

 

Do cięcia przyda się nam mata samogojącą oraz nóż krążkowy do tkanin lub nożyczki. Cięcie na macie bardzo przyspiesza pracę, nożyczkami idzie to nieco wolniej. Wyprasowaną dzianinę tniemy od góry, tnąc dookoła rękawa, aż się skończy tkanina. Grubość paska ustalamy samodzielnie. 

 

 

Powstałą włóczkę następnie rozciągamy w rękach tak, aby brzegi cięć pozawijać do środka. Dzięki temu, nasza włóczka podczas dziergania będzie estetycznie się prezentować.

 

Dodaj komentarz